Upoznajte suradnike POMERI projekta

voditeljica projekta

izv. prof. dr. sc.
Ivna Kavre Piltaver

Rođena sam u Rijeci, gdje sam završila osnovnu i srednju školu na talijanskom jeziku. Nakon završenog studija fizike i matematike na Odjelu za fiziku, Sveučilišta u Rijeci upisala sam doktorski studij na Fakultetu za matematiko 
in fiziko, Univerza v Ljubljani gdje sam doktorirala 2014. godine s temom „Beyond hard-walled spherical colloids“. Tijekom doktorskog studija usavršavala sam se i sudjelovala na raznim seminarima i konferencijama diljem Europe. Od zaposlenja na Fakultetu za fiziku (FizRi) i Centru za mikro- 
i nanoznanosti i tehnologije (NANORI) Sveučilišta u Rijeci 2015. godine, moj je znanstveni rad vezan prvenstveno za pretražnu elektronsku mikroskopiju (SEM). Od 2018. godine voditeljica sam Laboratorija za pretražnu elektronsku mikroskopiju, zajedničkog laboratorija FizRi i NANORI Sveučilišta u Rijeci. Za vrijeme magisterija i u razdoblju od 2015. do 2024. moj je rad također vezan za spektroskopske metode koje se temelje na međudjelovanju rendgenskog zračenja s materijom: spektrometrija fotoelektrona rendgenskim zračenjem (XPS) i spektroskopska metoda fine strukture apsorpcije rendgenskog zračenja blizu rubova ljuski (NEXAFS). XPS i NEXAFS tehnike prvenstveno sam koristila u elementnoj, strukturnoj ili kemijskoj analizi različitih vrsta uzoraka kao što su nanocjevčice borovog nitrida, nitinol, molibden, WO3 tanki filmovi, itd. Uz to, stekla sam i određeno iskustvo rada 
s uređajem za depoziciju atomskih slojeva (ALD) i s principom rada masenog spektrometara sekundarnih iona (SIMS). Trenutno, moje je istraživanje usmjereno na razumijevanje mehanizma redukcije tankih filmova metalnih oksida poput WO3, induciranih bombardiranjem niskoenergijskim ionima vodika, optičkih i fotokatalitičkih svojstava tankih poluvodičkih filmova (titanijev dioksid, cinkov oksid) narastanih ALD metodom i ispitivanje površinske morfologije materijala. Kao voditeljica POMERI projekta osim istraživačkih zaduženja (rad na istraživačkom projektu, usavršavanje na inozemnim institucijama, sudjelovanje na međunarodnim skupovima,…), zadužena sam i za osmišljavanje eksperimenta, praćenje i usmjeravanje rada ostalih članova istraživačke skupine, ugovaranje i organizacija kratkotrajnih boravaka svih članova istraživačkog tima na inozemnim institucijama, objavu rezultata istraživanja i rješavanje ili smanjenje mogućih rizika projekta.

viša asistentica

dr. sc.
Martina Kocijan

Martina Kocijan diplomirala je s velikom pohvalom 2018. godine uz nagradu Vjera Marjanović Krajovan za najbolju studenticu diplomskog studija Kemija i inženjerstvo materijala na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom diplomskog studija u sklopu Erasmus+ stručne prakse boravila je šest mjeseci na Prirodoslovnom fakultetu Sveučilišta u Portu gdje je pripremala nove nanokompozitne materijale za uklanjanje zagađivala iz vode pod nazivom „C3N4-based nanohybrids for photocatalytic applications“.

2023. godine doktorirala je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveni doprinos doktorskog rada odnosi se na razvoj novih funkcionalnih materijala i njihovih kompozita s metalnim oksidima kao fotokatalizatorima u naprednim oksidacijskim tehnologijama, odnosno utvrđivanje poveznice između strukturnih, optičkih i morfoloških karakteristika nanočestica TiO2@rGO kompozita s fotokatalitičkim svojstvima. Tijekom poslijediplomskog doktorskog studija ostvarila je višemjesečne znanstveno-istraživačke boravke. U okviru Erasmus+ programa boravila je šest mjeseci na Institutu Jožef Stefan, Ljubljana, Slovenija gdje je provela istraživanja pod nazivom „Graphene-based nanocomposites for photocatalytic applications“. Dobitnica je British Scholarship Trust stipendije pod nazivom „Metal oxide catalyst supported on a polymeric mesh for use in wastewater treatment: Preparation, characterization, and performance evaluation“ za dvomjesečni istraživački boravak na De Montfort University, Leicester, Ujedinjeno Kraljestvo. Dobitnica je Tempus Public Foundation stipendije Mađarske vlade pod nazivom „Characterization and application of TiO2/rGO composite photocatalysts“ za dvomjesečni istraživački boravak na University of Pannonia, Veszprém, Mađarska. Također, dobitnica je AMAC UK nagrade za kratki znanstveni boravak na De Montfort University, Leicester, Ujedinjeno Kraljestvo. Samostalno je koristila različite tehnike sinteze katalitičkih materijala poput hidrotermalne, solvotermalne, sol-gel, tehnikom nanošenja rotiranjem (spin-coating) te metode karakterizacije kao što su fluorescentni spektrofotometar, UV-Vis spektrofotometar s mogućnošću mjerenja optičke refleksije, infracrveni spektrometar s Fourierovom transformacijom (FTIR) i atomski apsorpcijski spektrometar (AAS). Uz to, stekla je i iskustvo rada pripreme uzoraka nanočestica za morfološka mjerenja pomoću pretražnog elektronskog mikroskopa te uzoraka za nuklearnu magnetsku rezonanciju (NMR).

Za potrebe istraživanja na POMERI projektu koristit će uređaje dostupne na FIZRI: UV-Vis spektrofotometar, uređaj za depoziciju atomskih slojeva (ALD) s nastavkom za sintezu pomoću plazme (PEALD), pretražni elektronski mikroskop (SEM) s detektorom rendgenskih zraka (EDS) i  spektrometriju fotoelektrona rendgenskim zračenjem (XPS).

asistentica

mag. phys. et matech.
Daria Jardas Babić

Završila sam diplomski studij Inženjerstvo i fizika materijala na Fakultetu za fiziku, Sveučilišta u Rijeci. 2020. godine sam upisala doktorski studij Fizika na istom fakultetu. Znanstveni doprinos mog doktorskog rada odnosi se na razvoj tehnologije za razgradnju plastičnih mikrovlakana korištenjem netoksičnih materijala i minimalne energetske potrošnje. U istraživanjima koristim plazmom potpomognutu depoziciju atomskih slojeva (PEALD) za niskotemperaturnu sintezu (<100 °C) tankih filmova cinkovog oksida (ZnO). Fokus istraživanja je utvrditi poveznicu između strukturnih i elektronskih karakteristika tankih filmova i njihovih fotokatalitičkih svojstava.

Za potrebe istraživanja samostalno koristim uređaje dostupne na FIZRI: uređaj za depoziciju atomskih slojeva (ALD) s nastavkom za sintezu pomoću plazme (PEALD), pretražni elektronski mikroskop (SEM) s detektorom rendgenskih zraka (EDS) i UV-Vis spektrofotometar. Također, pripremam uzorke tankih filmova za transmisijsku elektronsku mikroskopiju pomoću dijamantne pile, uređaja za brušenje, uređaja za precizno ionsko poliranje (PIPS). Tijekom šestomjesečnog boravka na Institutu Jožef Stefan u sklopu HRZZ programa MOBDOK samostalno sam koristila pretražni elektronski mikroskop u atmosferskim uvjetima (eSEM), uređaj za mikroRamansku spektroskopiju te UV-Vis spektrofotometar s mogućnošću mjerenja optičke refleksije. 

stručni suradnik

struč. spec. oec.
Franko Alač

Završio sam stručni diplomski studij Poduzetništva na Veleučilištu u Rijeci, gdje sam stekao temeljita znanja iz područja poduzetništva i poslovnog upravljanja. Nakon završetka studija, zaposlio sam se kao konzultant za pripremu i provedbu projekata, gdje su moje odgovornosti obuhvaćale praćenje projektnih aktivnosti, osiguranje postizanja planiranih rezultata te financijsko upravljanje projektima. Tijekom tog razdoblja, stekao sam iskustvo u radu s različitim tipovima projekata, što uključuje i pripremu natječajne dokumentacije, planiranje budžeta te upravljanje financijskim resursima u skladu s ugovornim obvezama i propisima. 2021. godine uspješno sam završio specijalizirani tečaj za upravljanje projektima, čime sam dodatno unaprijedio vještine planiranja, organizacije i vođenja timova. 

Za potrebe praćenja napretka projekta razvio sam sustave, procedure, metode evaluacije rezultata te sustave pravovremeno prepoznavanje i rješavanje potencijalnih problema kako bi provedba projekta tekla nesmetano. Kao stručni suradnik na projektu, moje aktivnosti uključuju svakodnevno praćenje napretka projektnih zadataka, poput analiza trenutnog stanja i usporedbe s planiranim ciljevima, implementaciju korektivnih mjera kada je to potrebno, pripremu izvješća o napretku projekta, koordinaciju i provođenje postupaka nabave te financijsko praćenje i izvještavanje. Sve aktivnosti provodim uz pomoć digitalnih alata i analitičkih tablica kako bi se osiguralo pravovremeno ispunjenje rezultata i pokazatelja projekta.

SURADNICA NA PROJEKTU

univ. mag. phys.
Mattea Mačkić Jovanović

Završila sam diplomski studij Fizika i znanost o okolišu na Fakultetu za Fiziku, Sveučilišta u Rijeci. Tijekom studija stekla sam znanja iz fizike, matematike i statistike, fizike okoliša, kemije, programiranja te općenito osobinu prilagodbe te timskog rada. Imala sam priliku pohađati dvije ljetne škole posvećene klimatskim promjenama koje su uz fakultet u meni probudile želju za istraživanjem kako zaštiti naš okoliš od zagađenja. 

Veselim se što sam dio ovog projekta u kojem mogu osobno i profesionalno napredovati te raditi s vrhunskom opremom i s kolegama od kojih mogu puno naučiti. 

Ove godine planiram upisati doktorski studij Fizike na Fakultetu za fiziku, Sveučilišta u Rijeci. Tema doktorskog istraživanja bit će SnO2 tanki filmovi sintetizirani metodom depozicije atomskih slojeva(ALD), njihova primjena kao fotokatalizatora i proučavanje antibakterijskih svojstava.

 

 

 

ASISTENTICA

mag. phys.
Virna Kisiček Flego

Rođena sam 1996. godine u Rijeci, a živim u Istri. Po završetku srednjoškolskog obrazovanja 2014. godine, upisala sam studij Fizike na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Preddiplomski studij završila sam 2017. godine obranom završnog rada “Pretražni elektronski mikroskop u analizi tankih filmova u presjeku” pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Ivne Kavre Piltaver. Iste godine upisala sam diplomski studij Fizike, smjer Fizika i znanost o okolišu, koji sam završila 2019. godine obranom diplomskog rada “Fotokatalitička svojstva tankih filmova cinkovog oksida narastanih na poroznim strukturama tehnikom depozicije atomskih slojeva” pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Aleša Omerzua.

U listopadu 2019. godine zaposlila sam se na Institutu za fiziku u Zagrebu kao asistentica na projektu “Kolektivna dinamika u magnetoelektricima” voditelja dr. sc. Tomislava Iveka, uz što sam upisala i doktorski studij fizike, smjer fizika kondenzirane materije, na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. U tom sam periodu prisustvovala na mnogim radionicama, projektima, konferencijama i ljetnim školama diljem Europe. 

U sklopu POMERI projekta, fokus mog istraživanja bit će na poroznim strukturama – njihovoj analizi pomoću pretražnog elektronskog mikroskopa (SEM) te optimizaciji narastanja tankih filmova tehnikom depozicije atomskih slojeva (ALD). Proučavat ću utjecaj morfologije poroznih materijala na njihova fizikalno-kemijska svojstva i mogućnosti primjene u naprednim tehnologijama. Također, koristit ću UV-Vis spektrofotometar za karakterizaciju optičkih svojstava uzoraka.